FA | EN | AR
يکشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 51
جمع بازديدها تاكنون: 391453
 6525 بازدید

مديركل: دكتر عباس آميان

معرفي:

پزشکی قانونی استان کرمان به موازات تأسیس سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 1372 با استقلال از دادگستری استان کرمان فعالیت خود را مستقلا آغاز كرده است، در حال حاضر 14 مرکز فعال در شهرستان های کرمان، سیرجان، بم، زرند، جیرفت، بافت، رفسنجان، شهربابک، انار، کهنوج، ارزوئیه و شاهماران، رودبار جنوب، منوجان و راور دارد. اولین مرکز پزشکی قانونی استان کرمان به صورت مستقل در ساختمانی امانی از دادگستری شهرستان کرمان، واقع در چهار راه ارگ خیابان عدالت با مدیریت آقای دکتر طاهری شروع به کار کرد.

اداره كل استان کرمان واقع در انتهای خیابان خواجو روبه روی خیابان اتو رفسنجان قرار دارد و شماره تماس آن نيز 03432539130 است.

مدیران کل پزشکی قانونی استان از ابتدا تا کنون
1374-1372 دكتر طاهری
1383-1374 دکتر سعدالله برخوری (هم اکنون ایشان بازنشسته و به عنوان پزشک خانواده بخش راین مشغول به فعالیت هستند)
1388-1383 دکتر مسعود قادی پاشا (هم اکنون ایشان مدیرکل اداره آموزش سازمان پزشکی قانونی است)
1389-1388 دکتر فریبرز آیتی (هم اکنون ایشان به عنوان مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان مشغول به فعالیت است)
1389 تاکنون دکتر عباس آمیان


اداره کل پزشکی قانونی شامل بخش های زیر است:
- امور اداری
- امور مالی
- واحد آموزش
- واحد انفورماتیک
- واحد روابط عمومی
- واحد آمار و اطلاعات
- حفاظت و اطلاعات
- واحد معاینات
- واحد آزمایشگاه
- واحد تشریح
- واحد کمیسیون

معاينات:
بخش معاینات اداره کل پزشکی قانونی استان کرمان شامل 4 بخش می باشد
-    بخش معاینات مردان
-    بخش معاینات زنان
-    بخش معاینات روان پزشکی قانونی
-    بخش معاینات دندانپزشکی قانونی

آزمايشگاه:
آزمايشگاه يكي از اركان اساسي و مهم در ارائه خدمات پزشكي قانوني كشور مي باشد. آزمايشگاه اداره كل پزشكي قانوني كرمان به عنوان قطب منطقه جنوب و شرق از طرف ستاد سازمان انتخاب و تجهيز شده است وعلاوه بر استان كرمان پاسخگوي نيازهاي آزمايشگاهي در استانهاي هرمزگان و سيستان وبلوچستان نيز مي باشد. كلاً آزمايشگاههايي كه خدمات پزشكي قانوني ارائه مي دهند به بخشهاي زير تقسيم مي شوند. آزمايشگاه پاتولوژي ـ آزمايشگاه استخراج – آزمايشگاه سم شناسي ـ آزمايشگاه سرولوژي ـ بخش جي سي ماس ـ آزمايشگاه ژنتيك

آزمايشگاه پاتولوژي
 دراين آزمايشگاه از نمونه هايي كه برشهائي به ضخامت يك سلول (7- 5 ميكرومتر) تهيه و رنگ آميزي مي گردند اين برشها رنگ شده و توسط متخصص آسيب شناسي در زير ميكروسكوپ مورد بررسي  قرار مي گيرد نهايتاً بيماريهايي كه درارگانهاي ارسالي وجود داشته باشد توسط متخصص آسيب شناسي تشخيص داده مي شود و نهايتاً با عنايت به آن گزارش علت فوت تعيين مي شود.

آزمايشگاه استخراج
يكي از مهمترين امور مورد بررسي آزمايشگاه پزشكي قانوني در حوزه سم شناسي قرار دارد ,لازم است محتويات موجود در مواد اوليه (خون, ادرار , احشاو ...) استخراج شده و تغليظ گرديد تا بتوان آنها را در آزمايشات مورد استفاده قرار داد.

آزمايشگاه سم شناسي
در اين آزمايشگاه عصاره هاي استخراج شده از نمونه هاارسالي مورد بررسي قرار گرفته و مواردي را كه از نظر بيوفيزيولوژيك واجد اثر مي باشند استخراج مي گردد و بوسيله پزشك تفسير شده رابطه شان با مرگ يا عوارض ايجاد شده مشخص مي گردد.

آزمايشگاه سرولوژي
در اين آزمايشگاه گروه هاي خوني، لكه ها از نظر خون، مني و ترشحات پروستات بررسي مي گردند و ارتباط آنها با شخص يا اشخاص به صورت ابتدائي بررسي قرار مي گيرد.

جي سي مس GC_ MS
 GC_ MS  يكي از دستگاه‌هاي مدرني است كه درآزمايشگاه سم شنــاسي بكار مي رود كه مدل فوق براي اولين بار به عنوان اولين دستگاه در كشور نصب و مورد بهره برداري قرار گرفت با اين دستگاه مي توان در صوتي كه فرد مجموعه اي از داروها و سموم را استفاده كرده باشد. كليه آنها را به طور مجزا از نظر كمي و كيفي تشخيص دهد.

كميسيون:
کمیسیون اداره کل پزشکی قانونی به مدیریت آقای دکتر محمد مهدی پورطاهری در ساختمان فعلی اداره کل فعال می باشد. کلیه موضوعات اعم از منازعه، حوادث ترافیکی، حوادث ناشی از کار، بیماری‌های شغلی ناشی از کار، از کار افتادگی، تحمل کیفر حبس، تعیین سن، استعلاجی، عقیمی، نازایی، بکارت، عنن، سقط. کمیسیون های با موضوع روانپزشکی و نیز کمیسیون های قصور پزشکی در کلیه رشته های پزشکی و پیراپزشکی در آن برگزار می شود.

تشريح:
پزشكان و كاركنان تالار تشريح پزشكي قانوني سه وظيفه اصلي، معاينه و تعين علت فوت اجساد ارجاع شده، تعيين زمان گذشت از مرگ و تشخيص هويت اجساد را بر عهده دارند . به طور كلي مرگ ها به دو دسته 1ـ طبيعي و 2ـ غير طبيعي تقسيـــم مي شوند . مرگ‌هاي غير طبيعي شامل حوادث، خودكشي، ديگر كشي و مرگ‌هاي طبيعي ناشي از بيماري‌ها و ناخوشي‌ها مانند (انواع سرطان ـ سكته قلبي ـ سكته مغزي و ...) است. همه اجساد ناشي از مرگ‌هاي غيرطبيعي و موارد خاصي از مرگ‌هاي طبيعي كه علت فوت نامشخص و يا شكايتي مطرح باشد به تالار تشريح پزشكي قانوني ارجاع مي شود. لازم به ذكر است همه موارد ارجاع شده بايد از طريق مراجع قضائي (دادسراهاي عمومي و انقلاب ـ كلانتري‌ها ـ آگاهي و ...) باشد در اين مركز معاينه و كالبدگشايي و اخذ نمونه براي بررسي‌هاي تخصصي انجام مي شود تا به كشف حقيقت و تعيين دقيق علت فوت منجر شود. لازم به ذكر است در خصوص كالبد گشائي قانوني رضايت يا عدم رضايت بستگان شرط نيست. البته اگر با معاينه ظاهري و برسي سوابق بيماري و پرونده باليني تعيين علت مقدور نباشد ناگزير به كالبدگشايي و درصورت لزوم اخذ نمونه از جسد هستيم.

 تعداد مراكز:
پزشکی قانونی استان کرمان 14 مرکز فعال در شهرستان های کرمان ، سیرجان ، بم ، زرند ، جیرفت ، بافت ، رفسنجان ، شهربابک ، انار ، کهنوج ، ارزوئیه و شاهماران ، رودبار جنوب ، منوجان و راور دارد.

ده پروژه مهم سال 93 و سنوات گذشته
1- ادامه ساخت پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان کرمان
2- تکمیل و تجهییز پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان سیرجان
3- آغاز پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان  رفسنجان
4- آغاز پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان جیرفت
5- ساخت و تکمیل ساختمان پزشکی قانونی شهر راین
6- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان جیرفت
7- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان کهنوج
8- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان رفسنجان
9- خرید و تجهیز ساختمان پزشکی قانونی شهرستان بافت
10- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان کرمان

سخن مدير كل:

بيش از يك سوم پرونده هاي قضايي براي بررسي كارشناسي به پزشكي قانوني ارجاع مي شود و 99 درصد نظرات صادر شده در پزشكي قانوني مورد استفاده قضات و محاكم قضايي قرار مي گيرد كه همين موضوع نشان‌دهنده جايگاه حساس و مهم پزشكي قانوني در قوه قضاييه است.


افزایش آمار مصدومین ناشی از حوادث کار

آمار

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نشانی: انتهاي خيابان خواجو، روبروي سه راه ابوسيدي، جنب نيروگاه برق کدپستی: 7617899846
تلفن: 2520580، دورنگار: 2521681،
پیام کوتاه: 20001372