• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان کرمان

   مدیرکل: دکتر عباس آمیان

   پزشکی قانونی استان کرمان به موازات تأسیس سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 1372 با استقلال از دادگستری استان کرمان فعالیت خود را مستقلا آغاز کرده است، در حال حاضر 14 مرکز فعال در شهرستان های کرمان، سیرجان، بم، زرند، جیرفت، بافت، رفسنجان، شهربابک، انار، کهنوج، ارزوئیه و شاهماران، رودبار جنوب، منوجان و راور دارد. اولین مرکز پزشکی قانونی استان کرمان به صورت مستقل در ساختمانی امانی از دادگستری شهرستان کرمان، واقع در چهار راه ارگ خیابان عدالت با مدیریت آقای دکتر طاهری شروع به کار کرد.

   اداره کل استان کرمان واقع در انتهای خیابان خواجو روبه روی خیابان اتو رفسنجان قرار دارد و شماره تماس آن نیز 03432539130 است.

   مدیران کل پزشکی قانونی استان از ابتدا تا کنون
   1374-1372 دکتر طاهری
   1383-1374 دکتر سعدالله برخوری (هم اکنون ایشان بازنشسته و به عنوان پزشک خانواده بخش راین مشغول به فعالیت هستند)
   1388-1383 دکتر مسعود قادی پاشا (هم اکنون ایشان مدیرکل اداره آموزش سازمان پزشکی قانونی است)
   1389-1388 دکتر فریبرز آیتی (هم اکنون ایشان به عنوان مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان مشغول به فعالیت است)
   1389 تاکنون دکتر عباس آمیان


   اداره کل پزشکی قانونی شامل بخش های زیر است:
   - امور اداری
   - امور مالی
   - واحد آموزش
   - واحد انفورماتیک
   - واحد روابط عمومی
   - واحد آمار و اطلاعات
   - حفاظت و اطلاعات
   - واحد معاینات
   - واحد آزمایشگاه
   - واحد تشریح
   - واحد کمیسیون

   معاینات:
   بخش معاینات اداره کل پزشکی قانونی استان کرمان شامل 4 بخش می باشد
   - بخش معاینات مردان
   - بخش معاینات زنان
   - بخش معاینات روان پزشکی قانونی
   - بخش معاینات دندانپزشکی قانونی

   آزمایشگاه:
   آزمایشگاه یکی از ارکان اساسی و مهم در ارائه خدمات پزشکی قانونی کشور می باشد. آزمایشگاه اداره کل پزشکی قانونی کرمان به عنوان قطب منطقه جنوب و شرق از طرف ستاد سازمان انتخاب و تجهیز شده است وعلاوه بر استان کرمان پاسخگوی نیازهای آزمایشگاهی در استانهای هرمزگان و سیستان وبلوچستان نیز می باشد. کلاً آزمایشگاههایی که خدمات پزشکی قانونی ارائه می دهند به بخشهای زیر تقسیم می شوند. آزمایشگاه پاتولوژی ـ آزمایشگاه استخراج – آزمایشگاه سم شناسی ـ آزمایشگاه سرولوژی ـ بخش جی سی ماس ـ آزمایشگاه ژنتیک

   آزمایشگاه پاتولوژی
   دراین آزمایشگاه از نمونه هایی که برشهائی به ضخامت یک سلول (7- 5 میکرومتر) تهیه و رنگ آمیزی می گردند این برشها رنگ شده و توسط متخصص آسیب شناسی در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد نهایتاً بیماریهایی که درارگانهای ارسالی وجود داشته باشد توسط متخصص آسیب شناسی تشخیص داده می شود و نهایتاً با عنایت به آن گزارش علت فوت تعیین می شود.

   آزمایشگاه استخراج
   یکی از مهمترین امور مورد بررسی آزمایشگاه پزشکی قانونی در حوزه سم شناسی قرار دارد ,لازم است محتویات موجود در مواد اولیه (خون, ادرار , احشاو ...) استخراج شده و تغلیظ گردید تا بتوان آنها را در آزمایشات مورد استفاده قرار داد.

   آزمایشگاه سم شناسی
   در این آزمایشگاه عصاره های استخراج شده از نمونه هاارسالی مورد بررسی قرار گرفته و مواردی را که از نظر بیوفیزیولوژیک واجد اثر می باشند استخراج می گردد و بوسیله پزشک تفسیر شده رابطه شان با مرگ یا عوارض ایجاد شده مشخص می گردد.

   آزمایشگاه سرولوژی
   در این آزمایشگاه گروه های خونی، لکه ها از نظر خون، منی و ترشحات پروستات بررسی می گردند و ارتباط آنها با شخص یا اشخاص به صورت ابتدائی بررسی قرار می گیرد.

   جی سی مس GC_ MS
   GC_ MS یکی از دستگاه‌های مدرنی است که درآزمایشگاه سم شنــاسی بکار می رود که مدل فوق برای اولین بار به عنوان اولین دستگاه در کشور نصب و مورد بهره برداری قرار گرفت با این دستگاه می توان در صوتی که فرد مجموعه ای از داروها و سموم را استفاده کرده باشد. کلیه آنها را به طور مجزا از نظر کمی و کیفی تشخیص دهد.

   کمیسیون:
   کمیسیون اداره کل پزشکی قانونی به مدیریت آقای دکتر محمد مهدی پورطاهری در ساختمان فعلی اداره کل فعال می باشد. کلیه موضوعات اعم از منازعه، حوادث ترافیکی، حوادث ناشی از کار، بیماری‌های شغلی ناشی از کار، از کار افتادگی، تحمل کیفر حبس، تعیین سن، استعلاجی، عقیمی، نازایی، بکارت، عنن، سقط. کمیسیون های با موضوع روانپزشکی و نیز کمیسیون های قصور پزشکی در کلیه رشته های پزشکی و پیراپزشکی در آن برگزار می شود.

   تشریح:
   پزشکان و کارکنان تالار تشریح پزشکی قانونی سه وظیفه اصلی، معاینه و تعین علت فوت اجساد ارجاع شده، تعیین زمان گذشت از مرگ و تشخیص هویت اجساد را بر عهده دارند . به طور کلی مرگ ها به دو دسته 1ـ طبیعی و 2ـ غیر طبیعی تقسیـــم می شوند . مرگ‌های غیر طبیعی شامل حوادث، خودکشی، دیگر کشی و مرگ‌های طبیعی ناشی از بیماری‌ها و ناخوشی‌ها مانند (انواع سرطان ـ سکته قلبی ـ سکته مغزی و ...) است. همه اجساد ناشی از مرگ‌های غیرطبیعی و موارد خاصی از مرگ‌های طبیعی که علت فوت نامشخص و یا شکایتی مطرح باشد به تالار تشریح پزشکی قانونی ارجاع می شود. لازم به ذکر است همه موارد ارجاع شده باید از طریق مراجع قضائی (دادسراهای عمومی و انقلاب ـ کلانتری‌ها ـ آگاهی و ...) باشد در این مرکز معاینه و کالبدگشایی و اخذ نمونه برای بررسی‌های تخصصی انجام می شود تا به کشف حقیقت و تعیین دقیق علت فوت منجر شود. لازم به ذکر است در خصوص کالبد گشائی قانونی رضایت یا عدم رضایت بستگان شرط نیست. البته اگر با معاینه ظاهری و برسی سوابق بیماری و پرونده بالینی تعیین علت مقدور نباشد ناگزیر به کالبدگشایی و درصورت لزوم اخذ نمونه از جسد هستیم.

   تعداد مراکز:
   پزشکی قانونی استان کرمان 14 مرکز فعال در شهرستان های کرمان ، سیرجان ، بم ، زرند ، جیرفت ، بافت ، رفسنجان ، شهربابک ، انار ، کهنوج ، ارزوئیه و شاهماران ، رودبار جنوب ، منوجان و راور دارد.

   ده پروژه مهم سال 93 و سنوات گذشته
   1- ادامه ساخت پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان کرمان
   2- تکمیل و تجهییز پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان سیرجان
   3- آغاز پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان رفسنجان
   4- آغاز پروژه ساختمان پزشکی قانونی شهرستان جیرفت
   5- ساخت و تکمیل ساختمان پزشکی قانونی شهر راین
   6- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان جیرفت
   7- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان کهنوج
   8- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان رفسنجان
   9- خرید و تجهیز ساختمان پزشکی قانونی شهرستان بافت
   10- بهسازی ساختمان پزشکی قانونی شهرستان کرمان

   سخن مدیر کل:

   بیش از یک سوم پرونده های قضایی برای بررسی کارشناسی به پزشکی قانونی ارجاع می شود و 99 درصد نظرات صادر شده در پزشکی قانونی مورد استفاده قضات و محاکم قضایی قرار می گیرد که همین موضوع نشان‌دهنده جایگاه حساس و مهم پزشکی قانونی در قوه قضاییه است.